Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Twitter, Bakan Elvan’ın acıklamasının ardından iki hesap gizlendi
Twitter, Bakan Elvan’ın acıklamasının ardından iki hesap gizlendi

twt
Geçtiğimiz hafta Twitter yöneticileri Ankarada TİB ve BTK yetkilileri ile yaptığı görüşmelerde hükümetin taleplerinin dinlemiş ve görüşmelerin olumlu bir havada geçtiğini belirtilmişti. Dün ise Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvanın Türkiyenin kendi alan adresi “ttt”ye geçebileceği iddiaları ve Twitterdaki ilk “buzlama” çalışmaları gündeme damgasını vurdu.

Elvan, sosyal medyanın uluslararası hukuk kurallarına bağlı olması gerektiğini söylerken bunun gerçekleşmemesi durumunda Türkiye’nin kendi alan adına geçebileceğini söylemesi oldukça dikkat çekici. Elvan “www yerine ttt gibi bir sistem kurulur” derken bununla ilgili gerekçesi şöyle:

“Sosyal medyanın kaynak adresi sadece ABD şirketleri. Dolasıyla, Almanya ve Fransanın başını çektiği AB ülkelerinin de bundan kaynaklı sorunları var. Bu ülkelerin ABD ile sıkı görüşmeleri var. BM ilkeleri gibi sosyal medyanın da tek bir uluslararası kural metni olması gerekir. Aksi durumda, ülkeler daha güvenli olmaları nedeniyle kendi alan adreslerini oluşturabilirler. Bu uzun süreden beri tartışılıyor. ‘www yerine ‘ttt gibi bir sistem kurulur. Türkiye ve diğer ülkeler kendi alan sistemlerini kurabilir. Bu ülkelerin internet sistemlerini birbirinden koparır. Ülkelerin birbirlerinin sistemlerine ulaşmaları zorlaşır. Bu tartışmalı bir konu.”

Kısmi sansür başladı

Elvanın açıklamalarından ardından dün akşam Twitterda ülke bazlı engelleme başladı. 17 Aralık sürecinden sonra Başbakan ve hükümet hakkında ses kayıtları yayınlayan iki hesap “Başçalan” ve “Haramzadeler333″ ülke bazlı olarak sansürlenmeye başladı.

BİLGİLER
tarafından 21 Nisan 2014 - 15:45 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 1.664 kez Okunmuştur.
ETİKETLER
PAYLAŞ
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
WebSite
:
Yorumunuz
:

Kategoriler
Reklam Alanı
burc
burc
burc
burc
burc
burc
burc
burc
burc
burc
burc
burc
Top 10
Facebook'da Bizi Takip Edin!
ANKARA'da 5 Günlük Hava Tahmini
hayal
Reklam Alanı
Etiket Bulutu (Tags)
Günün Sözü

Online Ziyaretçi
Sitemiz Hakkında!

SevgiChat.Com son olarak itibari ile güncellenmiştir.