Yağ Yakmanın Yolları


Yağ Yakmanın Yolları

Kilo vermeye çalışmak bazen hepimizin içerisinde bulunmuş olduğu bir süreç. Burada atlamamamız ihtiyaç duyulan en mühim tafsilat kilo verirken bunu yağ kayarak yapmak. Böylece vücudumuzdaki kas oranını düşürmeden yağ yakarak, doğrusu incelerek kilogram vermek mümkün. Yağ yakmanın bazı ipuçları ve ayrıntıları var normal olarak. Bu ayrıntılara dikkat ederek tahmin ettiğinizden daha kısa müddette forma girebilirsiniz.

Yağ Yakmanın Yolları
Güne sağlıklı ve güçlü bir kahvaltı ile başlayın. Protein açısından varlıklı, sağlıklı karbonhidratlar, lifler ve sıhhatli yağlar içeren bir kahvaltı hem sizi gün içerisindeki ani acıkma krizlerinden koruyacak bununla birlikte yağ yakma hızınızı arttıracaktır. İşte sizin için sağlıklı kahvaltı önerileri:
1 dilim tam buğday ekmeği, 2 yumurtadan yapılma omlet, ¼ avokado ve 2 dilim jambon.

Az yağlı süt ile hazırlayacağınız bir kâse yulaf ezmesi.

2 adet haşlanmış yumurta, 1 dilim tam buğday ekmeği, birkaç dal maydanoz, dereotu ve taze nane, azca yağlı beyaz peynir ve 2 tüm ceviz.

Yağ yakımını hızlandırmanın en basit ve önemli adımlarından biri de düzenli ve ehil miktarda su tüketmektir. Günlük su tüketiminiz 2.5 – 3 litre içinde olmalıdır. Bu miktarı gün içine yayarak tüketmeli ve dev gibi bir bardak suyu bir defada içmek yerine yudum yudum tüketmelisiniz. Düzenli su tüketmek ani açlık hissinin de önüne geçecektir.
Protein tüketimini dengelemelisiniz. Günlük tüketmeniz ihtiyaç duyulan protein miktarını şu kolay formülle öğrenebilirsiniz; kg x 0.8 gr. Örnek verecek olursak 65 kiloda olan bir adamın günlük tüketmesi gereken protein miktarı 52 gramdır. Eğer fizyolojik aktiviteniz daha yoğunsa, spor yapıyorsanız ve aktif bir hayatınız varsa bu miktar kg başına 1-1.5 gram içinde seyredebilir. Yeterli protein alımında hem kaslarını korur ve kuvvetlendirir bununla birlikte açlık hissinin önüne geçersiniz. Ayrıca proteinle yağ ve karbonhidrat grubundaki besinlerden daha çok termik enerjiye haiz olduğu için daha fazla kalori yakmanızı sağlar.

Diyet süreçlerinde meydana getirilen en büyük hatalardan biri de karbonhidrat tüketimini tamamen kesmektir. Vücudunuzun ihtiyacı olan karbonhidrat miktarını; kilogram x 0.3 formülüyle hesaplayabilirsiniz. Bu miktar 1.5 katına kadar çıkabilir. Yoğun fizyolojik aktivitelerde bulunacağınız, spor yapacağınız günlerde miktarı fazlalaştırabilirsiniz. Karbonhidrat tüketirken sıhhatli karbonhidrat içeren gıdaları seçmelisiniz. Bunlara misal vermemiz gerekirse; mercimek, nohut, kinoa, tam tahıllı ekmek, esmer pirinç, yulaf, meyve ve sebzeler diyebiliriz.
Yağ yakımını hızlandırmak için dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan önemli detaylardan biri de sağlıklı yağları tüketmektir. Yağ tüketmek diyince aklınıza direkt tereyağı, zeytinyağı gibi seçenekler gelebilir sadece ihtiyacınız olan yağ miktarını direkt besinlerden alabileceğinizi de unutmamanız gerekmektedir. Bunun için avokado, Hindistan cevizi hasım, pişmeden badem, çiğ fındık ve ceviz, tereyağı, sadeyağ ve zeytinyağı gibi besinleri tüketebilirsiniz.
Kilo verme ve yağ yakma sürecinde dışarıdan besin takviyesi almanız ihtiyaç duyulan durumlar da olabilir. Bunlardan en önemlisi Omega 3 yağ asitleridir. Omega 3 vücudumuz tarafınca üretilemediği için besinlerden ve takviyelerden alınabilir.
Ödem atmak ve yağ yakımını hızlandırmak için tertipli olarak yeşil çay tüketmelisiniz. Yeşil çay kahveden daha azca kafein ihtiva eder ve kafein yağ yakımının hızlandırılmasına yardımcı olur. Özellikle kafein miktarı yüksek olduğu için kahve tüketemiyorsanız yeşil çaydan destek alabilirsiniz.
Düzenli egzersiz yapmak olmazsa olmazlarınız arasında olmalı. Egzersize başladığınızda ilk 20 dk içerisinde karbonhidratlar enerji olarak harcanır. Bunu proteinler ve yağlar takip eder. Bu sebeple düzenli ve yeterli müddette egzersiz yapmanız oldukça önemlidir.
Metabolizma hızınızı arttırmak için C vitamini tüketmeyi dikkatsizlik etmemelisiniz. Portakal, greyfurt, limon, maydanoz şeklinde gıdaları öğünlerinizi yayarak tüketmeniz metabolizmanızın hızlanmasına, dolayısıyla da kilo vermenizi desteklemeye destek sunar.
Düzenli lif tüketmeye itina göstermelisiniz. En mühim liflerden biri de pektindir. Pektin hücrelerin yağ emilimini azalttığı için kg almanızı engeller. Greyfurt, böğürtlen, elma gibi meyvelerde pektin açısından zengindir.
Baharatların gücünden yararlanmayı unutmamalısınız. Köri, acı biber, zencefil şeklinde baharatlar metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımını tetikler. Ayrıca rezene vücuttan ödemin atılmasına yardımcı olur, kekik hem kolesterolü düşürmenize hem de yağ yakmanıza yardımcı olur.
Son olarak, aslında en başta yer alması ihtiyaç duyulan en mühim tafsilat; vakit. Kendinize zaman tanımalısınız. Hayal ettiğiniz vücuda aniden ulaşmanız ne yazık ki olası değil. Kendinize ve vücudunuza vakit tanıyarak, sabırlı ve istikrarlı olarak her şeyi başarabileceğinizi unutmamalısınız.

1 Yorum

  1. armada

    13 Şubat 2019 at 20:37

    mökemmel anlatmaya gerek yok görüyorsunuz.. 🙂

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

sohbet