Twitter, Bakan Elvan’ın acıklamasının ardından iki hesap gizlendi


Twitter, Bakan Elvan’ın acıklamasının ardından iki hesap gizlendi

twt
Geçtiğimiz hafta Twitter yöneticileri Ankarada TİB ve BTK yetkilileri ile yaptığı görüşmelerde hükümetin taleplerinin dinlemiş ve görüşmelerin olumlu bir havada geçtiğini belirtilmişti. Dün ise Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvanın Türkiyenin kendi alan adresi “ttt”ye geçebileceği iddiaları ve Twitterdaki ilk “buzlama” çalışmaları gündeme damgasını vurdu.

Elvan, sosyal medyanın uluslararası hukuk kurallarına bağlı olması gerektiğini söylerken bunun gerçekleşmemesi durumunda Türkiye’nin kendi alan adına geçebileceğini söylemesi oldukça dikkat çekici. Elvan “www yerine ttt gibi bir sistem kurulur” derken bununla ilgili gerekçesi şöyle:

“Sosyal medyanın kaynak adresi sadece ABD şirketleri. Dolasıyla, Almanya ve Fransanın başını çektiği AB ülkelerinin de bundan kaynaklı sorunları var. Bu ülkelerin ABD ile sıkı görüşmeleri var. BM ilkeleri gibi sosyal medyanın da tek bir uluslararası kural metni olması gerekir. Aksi durumda, ülkeler daha güvenli olmaları nedeniyle kendi alan adreslerini oluşturabilirler. Bu uzun süreden beri tartışılıyor. ‘www yerine ‘ttt gibi bir sistem kurulur. Türkiye ve diğer ülkeler kendi alan sistemlerini kurabilir. Bu ülkelerin internet sistemlerini birbirinden koparır. Ülkelerin birbirlerinin sistemlerine ulaşmaları zorlaşır. Bu tartışmalı bir konu.”

Kısmi sansür başladı

Elvanın açıklamalarından ardından dün akşam Twitterda ülke bazlı engelleme başladı. 17 Aralık sürecinden sonra Başbakan ve hükümet hakkında ses kayıtları yayınlayan iki hesap “Başçalan” ve “Haramzadeler333″ ülke bazlı olarak sansürlenmeye başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

sohbet odaları chat odaları mobil odaları sohbet odaları