Tahta Çanak Hikayesi


Tahta Çanak Hikayesi

Tahta çanak

 

Bilge dede iyice yaşlanmıştı gözleri görmüyor, kulakları iyi işitmiyordu. Yemeğini bile yemekte zorlanıyordu üstüne başına döküyor, sofrayı kirletiyor. Bu yüzden gelini ve oğlu bilge dede’ye kızıyorlardı, iyi davranmıyorlardı evde onu tek seven, küçük torunu selim idi selim, dedesine acıyor, babasıyla annesine davranışlarına çok kızıyordu.

Bir akşam yemek yiyeceklerdi dede, ekmeğe uzanayım derken, kolu tabağına takıldı ve tabağını yere düşürdü örtüler kirlendi tabak kırıldı. Gelini kızdı. bağırdı bilge dede, odasına çekildi karnı çok açtı ama yiyecek hali kalmamıştı ağlıyordu.. ALLAH a yalvarmaya başladı ALLAH ım canımı alda kurtulayım, oğluma ve gelinime fazla yük olmak istemiyorum ertesi gün selim in babası eve elinde tahta çanak ve kaşıklarla geldi bilge dede yi evin bahçesindeki kulübeye taşıdılar artık burada kalacak yemeklerini de burada yiyecekti.

Selim buna çok üzüldü ”Neden böyle yapıyorlardı” ki? bir gün gelecek, onlar da yaşlanacaklar dı  onların da eli ayağı tutmaz olacaktı bunu annesine babasına nasıl anlatmalıydı?

Yağmurlu bir gündü selim in annesi babası evdeyken işe gitmemişlerdi selim, bir kaç tahta parçası getirdi bir bıçakla onları kesmeye, oymaya başladı bir yandan da annesine, babasına bakıyordu annesi ve babası merak ettiler selim bu tahtalarla ne yapıyordu? annesi ali ye sordu:

-Bu tahtalarla ne yapıyorsun selim?

-Tahta çanaklar yapıyorum.

-Tahta çanakları ne yapacaksın?

-Sizin için!

-Bizim için mi?

-Evet sizin için.

İkisinin de yüzü kıpkırmızı oldu, söyleyecek tek kelime bulamadılar yaptıklarından pişman oldular bilge dede nin yanına varıp ondan özür dilediler. Bilge dede yi tekrar yanlarına alarak onu bağırlarına bastılar ve bir arada mutlu mesut yaşadılar….

 

Www.Sevgichat.com

1 Yorum

  1. AkrepKraL

    12 Ağustos 2018 at 13:18

    http://Www.sevgichat.com bakma gel hadi muhabbet on numara (:

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

sohbet