Sağlıklı Yaşamak Hepimizin Hakkıdır


Sağlıklı Yaşamak Hepimizin Hakkıdır

Sağlıklı Yaşamak Hepimizin Hakkıdır

Siz değerli okuyucularımız için araştırarak sizlere sıhhatli ömür hakkında bilgilendirmek istedik. Sağlıklı Yaşamak Hepimizin Hakkıdır, Lütfen hayatımımıza dikkat edelim. Hayatta sağlık her şeyden önemlidir.

Sağlıklı ve uzun bir yaşam herkesin en büyük dileği. Günlük hayatta yapılabilecek minik değişikliklerle hastalıklardan korunup sıhhatli, sevinçli ve uzun bir hayat ömür yaşamak olası. Ama bunun için çaba göstermek gerekiyor İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Alev Özsarı sağlıklı ömür için yapılması gerekenleri sıralıyor.

Dengeli beslenin

Güne sağlam bir kahvaltı ile adım atmak sağlıklı yaşam için olmazsa olmazlardan biridir. Dengeli beslenirken öncelikli olarak dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan şey mevsim sebze ve meyvelerini tüketmektir. Mevsiminde yetiştirilen meyve ve sebzeler daha sıhhatli olur, hususi ortam ve yardımcı gerektirmez. Günde 3 ana öğün, 3 de ara öğün yapmak icap eder. Bol su içilmeli, yağ oranı düşük, karbonhidrat ve protein payı orantılı yiyecekler tercih edilmelidir.

Düzenli uyuyun

Bağışıklık sisteminizin dinlenmesine müsaade etmeliyiz. Bağışıklık ve deliksiz bir uyku uyumak birbirine bağımlı iki şey olduğundan kronik uykusuzluk, bağışıklığınızın zarar görmesine niçin olur ve vücudunuzun hastalıklarla savaşmasını engeller.

Spor yapın

Vücudun spora en hazır olduğu vakit akşamdır. Ancak her vakit spor yapılabilir. Bacak, karın, kol, göğüs ve bel kaslarını çalıştıracak aktiviteler oldukca önemlidir. Hayatınız süresince yapacaksanız günde 10 dakikalık hafif gidişat koşu ve 10 dakikalık (Mekik, yan mekik, ayak gerdirme) hareketleri yeterli olur. Haftada 3 kez spor yapabiliyorsanız minimum 20 dakika, daha az zaman ayırıyorsanız en az 45 dakika olmalıdır.

Güneşten uzak durun

D Vitamini kaynağı olan sadece kanser ve yaşlanmaya neden olan güneş ışınlarına sabah ve akşamüzeri çıkmaya çalışılmalıdır. D vitamini alacağımız güneş ışınları saati öğlen 11.00-13.00 arasıdır. Bu saatlerde güneşe çıkmanın yararı-zararı iyi değerlendirilmelidir. D vitamini hem de antioksidandır, bağışıklık sistemini destekler, günlük oral alım öneri edilir.

Beyninizi aktif tutun

Bulmacalar, zeka oyunları, zeka soruları ve bellek teknikleri beyni aktif tutar. Ama yorulduğunuzda beyninizi zorlamayın. Her gün okuyacağınız 20 sayfalık bir kitap, yemeklerinizde kullanacağınız baharatlar (Özellikle zerdeçal, safran, tarçın) beynin aktif kalmasına destek verir. Her gün, her alanda yeni tadlar almaya çalışın.

Kendi kontrolünüzü kendiniz yapın

Özellikle duşta ve duş aldıktan sonra vücudu test etmek, yeni yumruları, ben’leri tespit etmekte yararlıdır. Meme kanserini ve yeni çıkan, şekil değiştiren nevüsleri (Ben’leri) erken saptamak çok önemlidir.

Temiz kalınca

Vücudunuzun pak kalmasına özen gösterin. Haftada en az 2 kere ya da 3 günde bir kere banyo yapın. Sabun, lif ve şampuan şeklinde temizlik araçlarını kullanın ve vücudunuzun her tarafını iyice ovun. Tuvalet temizliğine itina gösterin ve ellerinizi sık sık sabunla sudan geçirin. Birçok bulaşıcı hastalık ellerden yayılabilir, bunu sakın ihmal etmeyin.

Aşılanın

Artık yetişkinlerin de bir aşı takvimi var. Korunabileceğimiz aşısı olan hastalıklardan korunmalıyız. Her sene ölümlere yol açan, iş gücümüzü etkileyen mevsimsel gribe karşı kesinlikle aşı olmalıyız. Kronik rahatsızlıkları olanlara pnömoni aşısı, zona aşısı öneriliyor. Her 10 yılda bir tetanoz aşısı olmak gerekir. Rahim ağzı kanserinden korunmada kız evlatları başta olmak üzere tüm çocuklara HPV aşısı yaptırılmalıdır.

Stresle başa çıkmayı öğrenin

Stresle baş etmenin sağlıklı yollarını bulun, Çünkü stres hormonları bağışıklık sistemine zarar verir. Yoga, müzik dinlemek, yürüyüş yapmak, düzenli gülmek ve masaj benzer biçimde yöntemlerle stresle savaşım ederek bağışıklık sisteminizi destekleyebilirsiniz. Sosyal ilişkilerin iyi olması, ferdin sevdikleriyle birlikte olması, kucaklaşmalar, stres ve gerilimi azaltır. Kucaklaşma ile şahıs yalnızlık ve korkularını yener, sevildiğini hisseder. Mutlu olmak stresle başa çıkmada önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

sohbet odaları chat odaları mobil odaları sohbet odaları