300 Milyon Dolar Yatırım, 365 Bin Metrekare Dolgu Yapılacak…


300 Milyon Dolar Yatırım, 365 Bin Metrekare Dolgu Yapılacak…

300m
KOCAELİnin Derince İlçesinde bulunan ve işletme hakkı halen TCDDye ait Derince Limanının Özelleştirme için yeniden ihale kararı alındı. İhale öncesi ‘Derince Limanı ve Hinterlandı Projesi adı altında yaptırılan çalışmaya göre, özelleştirmeden sonra burada 250-300 milyon dolarlık yatırım yapılması ayrıca limanın genişletilmesi için de 360 bin metrekarelik alana taş dolgu yapılması gerekiyor.

Daha önce yapılan ihalelerin iptal edilmesi ardından yeni 39 yıllığına işletme hakkı için yeni bir ihale açılan Derince Limanı ile ilgili Doğu Marmara Kalkınma Ajansı ‘Doğrudan Faailiyet Hibe Programı’ kapsamında Kocaeli Sanayi Odası tarafından yütürülen proje ile Derince Limanı’nın ekonomik katkısını en üst düzeye çıkartmak amacıyla ‘Derince Limanı ve Hinterlandı Projesi’ hazırlandı.

Kocaeli Sanayi Odası’nda bugün düzenlenen basın toplantısında oda başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) Genel Sekreteri Fatih Akbulut ve araştırmayı yapan Piri Reis Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Oral Erdoğan projeyle ilgili bilgilendirmelerde bulundu.

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, öncelikle özelleştirilecek Derince Limanı’nda Sanayi Odası olarak bu işin bir parçası olmak istediklerini söyledi. Zeytinoğlu, odanın finansman kapasitesinin belli olduğunu bu limanı alma şansları bulunmadığını anlatırken, İhaleyi alan firmalara katkımız olabilir. Sembolik ortaklıklar şeklinde gerektiği takdirde yine sembolik olarak ödeme yaparak söz sahibi olmak istiyoruz dedi. Zeytinoğlu, Derince Limanı’nın Türkiye açısından çok önemli olduğunu da belirterek şöyle devam etti

Derince Limanı’nda, özel müteşebbisler eliyle yönetilmesi gereken, ancak kontrol ve denetimin kamu eliyle sürdürüldüğü bir liman modeline gereksinim olduğu düşünülmektedir. Özelleştirme sürecindeki Derince Limanı açısından öne çıkan hususlardan belki de en önemlisi liman değerinin tahminlemesidir. Takribi 250-300 milyon dolarlık bir yatırım 4 senelik bir süreçte yapılması öngörüsüyle, mevcut piyasa borçlanma maliyetleri baz alınarak minimumda 515 milyon dolar ve maksimum 786 milyon dolar civarında bir değer oluşumu söz konusudur. Fakat günün ekonomik koşullarına göre de 950 milyon doları da bulabilir.

DENİZDE 360 BİN METREKARE ALAN DOLDURULACAK

Ayhan Zeytinoğlu Kocaelinde şu anda 34 liman ve iskele bulunduğunu, Körfez’deki limanlarda 2013 yılında 61.1 milyon ton yükün elleçlendiğini de belirterek şöyle devam etti

Derince Limanı’nın en değerli şekilde özelleştirilip ekonomiye kazandırılmasını istiyoruz. Özelleştirildikten sonra limanönünde 360 bin metrekare alan doldurulacak. Tahmini 5 milyon metreküp kaya dolgusu yapılacak. Ölçülü bir alan yapılmayacak. Bu da tahmini rakamlardır. İstanbul’daki dolgular bunların çok büyüğüdür. Körfez’e dolgu yapılmasını isteriz. Kocaeli, dünya ilde rekabet açısından önemli bir il. Türkiye’de yatırım yapılacaksa Biz istemiyoruz diyerek ülkenin geleceğine olumsuz etki yapmak istemeyiz. Bugünkü teknoloji denize zarar vermeden yapılabiliyor. Rıhtım var. Gerideki rıhtımı daha da ileriye alıyoruz. Bakir alana rıhtım yapılsın demiyoruz. Kocaelindeki gelir artışı ve Türkiyedeki gelir artışı insanlara yansıyor. Gelir olmadan zenginleşmek mümkün değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

sohbet odaları chat odaları mobil odaları sohbet odaları