Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Geleceğin Sosyal Medyası Robotların Elinde mi ?
Geleceğin Sosyal Medyası Robotların Elinde mi ?

robot
İnternet haberciliği teknolojinin gelişimiyle birlikte farklı bir yöne doğru ilerliyor. Nitekim haber siteleri artık geliştirilen algoritmalarla özellikle son dakika haberlerinde insan gücüne ihtiyaç duymadan robotlara haber yazdırabiliyor.

Örnek vermek gerekirse LA Times bu yöntemi kullanan haber sitelerinden biri. Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen bir depremden 3 dakika sonra haber yayınlayan LA Times, bunda robotlardan yardım almış durumda. Deprem haberini böylelikle ilk çıkan haber sitesi olduğunu söyleyen LA Times örneğinde de görüldüğü gibi son dakika gelişmelerini ilk duyuran kaynak olmak için birbirleriyle yarışan bu siteler; editörler ve yazarların bu kadar kısa sürede yayına hazırlayamayacağı haberlerde robot teknolojisine başvurma yolunu seçiyorlar.Impact Labsin haberine göre haber sitelerinin birçogu Narrative Science isimli bir robot girişiminin geliştirdiği algoritmaları kullanıyor. Bu yazılıma haberin öne çıkan bilgilerini veriyorsunuz. Deprem örneğini ele alırsak “Nerede oldu?”, “Kaç şiddetinde?” gibi bilgileri yazılıma yükledikten sonra program bunları haber diline çeviriyor ve yayına hazır hale getiriyor.

Tabii bu algoritmalar uzun inceleme makaleleri için çok da ideal değil. Son dakika, flaş gelişmelerde ve çoğunlukla mesai saatleri dışında gerçekleşen gelişmeler için hızlı çözüm sunan bu yazılımlar büyük haber sitelerinin gitgide sıcak bakmaya başladıgı bir model olma yolunda ilerliyor. Bu da aslında robotların sandığımızdan daha çok haber yazdığı ancak bizim bunun farkında bile olmadığımız gerçeğini ortaya çıkarıyor.

Yazılımın geliştiricisi 2030 yılı itibariyle haberlerin %90′ının robotlar tarafından yazılacağını öngördüklerini söylüyor. Bu da diğer yandan internet haberciliğinin geleceğinde artık editörlere ihtiyaç kalmayacağını anlamına geliyor.

BİLGİLER
tarafından 21 Nisan 2014 - 15:47 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 1.772 kez Okunmuştur.
ETİKETLER
PAYLAŞ
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
WebSite
:
Yorumunuz
:

Kategoriler
Reklam Alanı
burc
burc
burc
burc
burc
burc
burc
burc
burc
burc
burc
burc
Top 10
Facebook'da Bizi Takip Edin!
ANKARA'da 5 Günlük Hava Tahmini
hayal
Reklam Alanı
Etiket Bulutu (Tags)
Günün Sözü

Online Ziyaretçi
Sitemiz Hakkında!

SevgiChat.Com son olarak itibari ile güncellenmiştir.